2024-06-24
Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Dorota Zawadzka-Stępniak, zapowiedziała, że w nowej odsłonie programu dotacja na panele fotowoltaiczne będzie ściśle powiązana z zakupem magazynu energii. Program obecnie jest ukierunkowany na zwiększenie autokonsumpcji. Ma on na celu promowanie większego wykorzystania energii produkowanej przez przydomowe instalacje fotowoltaiczne w ramach gospodarstwa domowego, zamiast przekazywania jej na rynek, do sieci elektrycznej.
Nowa edycja programu „Mój Prąd 6.0” ma zachować dotychczasowy mechanizm wsparcia, jednak z nowym wymogiem – od określonej daty instalacja fotowoltaiczna musi być połączona z magazynem energii, aby zakwalifikować się do dotacji. Jak wyjaśniła prezes Zawadzka-Stępniak, dotacja na samą instalację PV (fotowoltaiczną) była dostępna w poprzednich edycjach, jednak teraz rząd chce promować kompleksowe rozwiązania, które zwiększają korzyści z posiadania własnego źródła energii.
Magazyn energii: Instalacja fotowoltaiczna musi być wyposażona w magazyn energii, co ma obowiązywać od ustalonej daty przyłączenia.
Data zakupu: Dotacje będą przyznawane na inwestycje zakończone po 1 stycznia 2021 roku.
System rozliczenia: Instalacje muszą być przyłączone w systemie rozliczenia net-billing.
Kwoty dotacji: Szczegółowe kwoty dotacji zostaną określone na podstawie kompletności inwestycji, z możliwością uzyskania wyższego wsparcia przy inwestycjach obejmujących więcej komponentów. W poprzedniej edycji programu „Mój Prąd” dofinansowanie wynosiło maksymalnie do 58 tys. zł.
Energia odnawialna staje się coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów i właścicieli domów z wielu powodów. Oprócz oczywistych korzyści ekologicznych, takich jak zmniejszenie emisji CO₂, inwestycja w fotowoltaikę pozwala na znaczące oszczędności w rachunkach za prąd, a dzięki licznym dofinansowaniom tzw. „próg wejścia” dla inwestora nie jest wysoki.
Jeśli fotowoltaika zniechęca Cię przez swój nieatrakcyjny wygląd (masywne i ciężkie panele), SOLROOF znalazł na to rozwiązanie pod postacią zintegrowanego dachu 2W1. Dach SOLROOF jest porównywalny kosztami do standardowych cen nowych dachów krytych dodatkowo fotowoltaiką, ale klient realnie zyskuje znacznie więcej.
SOLROOF jest rozwiązaniem kompletnym. To oznacza, że zyskujesz nie tylko instalację fotowoltaiczną, ale w pełni funkcjonalny dach od jednego producenta. To rozwiązanie typu BIPV — zintegrowana fotowoltaika ze stalowym poszyciem (panele FIT i FIT VOLT). Dodatkowo dach wyposażony jest w obróbki blacharskie, stalowy system rynnowy i elementy instalacji PV (optymalizatory, inwerter, okablowanie) wysokiej jakości. A to wszystko z montażem na życzenie klienta.
Zapewniamy jedną gwarancję na wszystko, która minimalizuje problemy z ustalaniem podwykonawców odpowiedzialnych za prace serwisowe czy gwarancyjne.
POZNAJ WSZYSTKIE ZALETY SOLROOFAby wziąć udział w programie, należy złożyć wniosek za pośrednictwem strony NFOŚiGW lub dedykowanej platformy internetowej. Wnioski będą przyjmowane od września, a na nową edycję przeznaczono 400 mln zł. Dotychczasowe edycje programu wykazały ogromne zainteresowanie, co potwierdza ponad 88,5 tys. wniosków złożonych na same panele fotowoltaiczne w „Moim Prądzie” 5.0.
ZAPYTAJ O OFERTĘUdostępnij ten artykuł znajomym
© Copyright 2024